rozšířené vyhledávání ...

Hasič

Hanáci

Hanácký spolek Břest

Naše obec leží v úrodném kraji jižní Hané, který se vyznačuje i bohatými a zdobenými kroji. Přestože se už od konce 19. století běžně nenosil, k jeho vzkříšení a udržení hanáckého ducha přispělo nadšení z nově založeného státu po roce 1918. V období první republiky a během 40. let minulého století byli krojovaní Hanáci vidět při slavnostních příležitostech. Stejným podnětem k jeho propagaci bylo osvobození od německé okupace po II. světové válce. Pořízení a údržba kroje byla vždy nákladná záležitost. Ke vzpomínce 100 let národního života v roce 1948 bylo v Kroměříži a jeho okolí ušito na 2 500 ženských a 1 500 mužských krojů včetně bot a speciálních kufrů. Poslední pamětníci z generace, která byla účastníkem oslav, dodnes vzpomínají na nadšení, které vládlo při organizování tohoto výročí. V dalších letech se krojovaní Hanáci na veřejnosti objevovali zřídka, jako symbol hrdého sedláka spjatého s půdou neodpovídali „pokrokové době“. Kroj pouze přežíval.
V roce 2006 se v Břestě spojila skupina nadšenců, kteří mají úctu k odkazu našich předků. Spolu se členy Sboru dobrovolných hasičů a Českého červeného kříže uspořádali v dubnu roku 2007 v sále hasičské zbrojnice výstavu hanáckých krojů s ukázkou velikonočních zvyků. Téhož roku požádali kroměřížští organizátoři břestské Hanáky, aby pomohli připravit 1. Dožínky Zlínského kraje. Od té doby jsou krojovaní z Břestu a okolí pravidelnými účastníky krajských dožínek v Kroměříži. V září roku 2007 se poprvé ve svých krojích zúčastnili v břestském kostele Poděkování za úrodu. Tato děkovná mše svatá se už u nás stala tradicí, každoročně se druhou neděli v září účastní této bohoslužby kolem 25 krojovaných Hanáků, kteří přináší k oltáři dary země. V roce 2012 se družina zúčastnila slavnosti 100. výročí od korunovace sochy Panny Marie na Sv. Hostýně. K nadšencům z Břestu se přidávají Hanáci ze Žalkovic, Hulína, Chropyně, Kvasic, Kyselovic, Plešovce, Skaštic, Tlumačova, Vlkoše u Přerova, Záhlinic, Záříčí a Kroměříže. Skupina není organizovaná v žádném národopisném souboru, členové kroje sami udržují, šijí nové či opravují staré. Obec pořídila osm dětských krojů na slavnostní příležitosti a vítání nových občánků, ve kterých vystupují děti z mateřské školy.
       Nosíme a propagujeme jej pro radost a potěšení. Cítíme to jako svou morální povinnost a osobní vztah k Hané, ke svému domovu. Jen na nás záleží, co uchováme a předáme dalším generacím.

Hanáci z Břestu

100 let od korunovace Sv. Hostýn 2012